Ako sa chrániť proti odpočúvaniu?

Málokto si uvedomuje, že jeho mobilný telefón sa môže stať účinnou zbraňou proti nemu samému. Za bežných podmienok by hovor nemal byť odpočúvaný, no dnešná technika, či bezpečnostné zložky majú legálne možnosti odpočúvania, pričom často dochádza k ich zneužitiu.

Odpočúvanie v úlohe operátora je banalita. Iné je to s políciou či Slovenskou informačnou službou. Tá má svoje výkonné pracovisko, kde sa po splnení kritérií a povolení, napojí na akýkoľvek mobilný telefón. Užívateľ nemá žiadnu možnosť zistiť, že je odpočúvaný. V telefóne nepočuť žiadne ruchy ani cvaknutia, ako sa zvykne mylne tradovať.

Pre hackerov môže byť odpočúvanie mobilných telefónov finančne prospešné. Pri získaní citlivých údajov, môžu od sledovanej obete vymáhať výkupné, či požadovať rôzne protislužby.

V dnešnej dobe sme sa stali svedkami organizovaných skupín, ktoré “podnikajú” v oblasti sledovania obyčajných ľudí, prominentov či členov politických hnutí. Tí vďaka integrovanému GPS modulu v mobilných telefónoch, ktorý je potrebný pre aplikácie s lokalizačným zameraním (športovné aplikácie, krokomery, navigácie…), môžu sledovať každodenné zvyklosti vytipovanej osoby, alebo zneužiť údaje o sledovaní, pri vykrádaní jej obydlia.

Prevencia proti odpočúvaniu

Bezpečnostné vrecko (Faradayova klietka)

Bezpečnostné vrecko

Vrecko s vysokou úrovňou tienenia, ktoré je založené na princípe faradayovej klietky. Efektívne dokáže odrušiť všetky signály s frekvenciami od 1 MHz do 30 GHz, a to s útlmom až 118 dB, čím prakticky znemožní akúkoľvek komunikáciu. K zariadeniu, alebo smerom od zariadenia umiestneného vo vrecku, tak neprenikne žiadny signál, či už je to WiFi, GPS, Bluetooth, LTE, UMTS, GSM…

Nainštalujte si šifrovací softvér

Existuje niekoľko softvérov pre bezpečné telefonovanie a písanie správ. Vyžaduje si to však, aby ho mali obe strany.

Na šifrovanie hovorov odporúčam aplikáciu OSTEL, ktorú si môžete po zaregistrovaní stiahnuť priamo na stránke autorov pre viaceré mobilné operačné systémy aj desktopy. Ide o verejnú verziu šifrovacej aplikácie od Open Secure Telephony Network, ktorá má vďaka verejným šifrovacím kľúčom a protokolom zabezpečiť v budúcnosti šifrované hovory end-to-end.

Na šifrovanie správ či odosielanie fotiek odporúčam aplikáciu Threema pre Android a IOS. Threema používa asymetrické šifrovanie, pomocou ktorého ani autori ako správcovia serverov, nemajú absolútne žiadnu môžnosť čítať správy používateľov. Aplikácia využíva 256 bitovú Elliptic Curve Cryptography (ECC), ktorá zabezpečuje správy na ceste medzi príjemcom a odosielateľom.

(Po nainštalovaní odporúčam zabezpečiť Threemu heslom, ktoré nastavíte v nastaveniach aplikácie.)

Zaobstarajte si špeciálny šifrovaný mobil

Pre najvyššiu istotu si zaobstarajte špeciálny šifrovací mobil chránený proti akémukoľvek útoku. Odpočúvanie takéhoto zariadenia sa nepodarí polícii, iným bezpečnostným zložkám, ani mobilným operátorom. Pre úplné šifrovanie prístroj vyžaduje, aby rovnaké zariadenie mali obe strany hovoru. Odporúčal by som vám nemeckú firmu Cryptophone ktorá vyrába šifrované smartfóny, ktoré majú upravený OS Android zabezpečujúci bezpečné hovory.

Neinštalujte si podozrivý softvér

Neinštalujte si podozrivý softvér z internetových stránok. Odporúčam inštalovať aplikácie iba z oficiálnych obchodov ako Google Play alebo App Store.

Mobil nikdy nenechávajte voľne položený

Svoj mobil zabezpečte heslom alebo kódom proti odomknutiu obrazovky. Tak predídete nechcenému nainštalovaniu sledovacieho softvéru/aplikácie.