Bratislavský kokaínový kráľ

Práca súkromného detektíva býva z pohľadu verejnosti plná tajomstiev, aj keď v skutočnosti o nič tajné nejde. Pri riešení prípadov sa raz za čas naskytne kuriozita, ktorá prípad otočí úplne iným smerom. V nasledujúcom príbehu vám jednu podrobne opíšem.

Jedno letné popoludnie mi v kancelárií Alex, môj nadriadený položil na stôl nový prípad, ktorý bol kategorizovaný so štítkom “dokazovanie nevery”.

Klasika, žena mala podozrenie že je jej manžel neverný. To je najčastejší typ prípadu, ktorý riešime. Ale nepredbiehajme.

Jednalo sa o muža vo veku 42 rokov, ktorého môžeme volať Peter. Pracoval ako projektový manažér v jednej farmaceutickej spoločnosti so sídlom v Bratislave. Manželke sa nepozdávali jeho neskoré večerné odchody a skoré ranné príchody. Poznamenala však, že si prácu robí najlepšie ako vie a dostáva vysoké príplatky a provízie za ukončené projekty. Čo je pochopiteľné keď je dobrý manažér a workoholik.

Pripravila nám jeho fotografiu, kompletný rozpis jeho denného režimu, kam chodieval na obed, osoby s ktorými sa stretával a množstvo iných potrebných informácií. Alex sa ma spýtal či ešte niečo potrebujem, ale moja odpoveď bola vždy negatívna. Sledovanie sa mohlo začať.

S manželkou a deťmi bývali vo veľkom rodinnom dome v Dunajskej Lužnej a v minulosti Petrove neplánované odchody nemali nejaký definovaný deň v týždni, ani čas. Vždy boli však vo večerných hodinách, čo býva pre detektíva tajomnejšie. Monitoroval som ho už týždeň ale nič nenasvedčovalo že má milenku. Často chodieval do reštaurácie Mlyn, kde vždy sedel s neznámym holohlavým mužom a jedli grilovaný hermelín s brusnicovou omáčkou a hranolčekmi. Všimol som si, že neznámy muž má za opaskom skrytú zbraň ale neprikladal som tomu nejakú dôležitosť, pretože vyzeral ako zodpovedný typ človeka.

Jednou z výhod práce súkromného detektíva je tá, že má v reštaurácií preplatené všetko čo si objedná. Teda aspom do istej výšky.

Pri sledovaní v reštaurácií často využívam techniku sledovania z blízka. To znamená že si sadnem čo najbližšie k sledovanej osobe (najlepšie chrbtom), aby som počul o čom sa rozpráva a čo v blízkej budúcnosti plánuje. Ako sa Peter rozprával s neznámym mužom, započul som niečo o neskorom večernom stretnutí nasledujúci deň. Pri tej vete som spozornel a začal som rozmýšľať nad tým, že tu možno nejde o neveru ale o úplne niečo iné.

Na sledovačku som vždy dobre pripravený. Aby som predišiel odhaleniu, v aute nosím cestovnú tašku s množstvom vecí ktoré celý deň obmieňam.

Raz vyzerám ako slušný ITčkar, inokedy ako vagabund. Všetko záleží od situácie a od prostredia do ktorého idem. Na spomínaný večer som si zavolal na pomoc kolegu a oboznámil som ho so situáciou. V Dunajskej Lužnej sme čakali rozmiestnení po príjazdovej ceste k domu a čas sme si krátili komunikáciou cez vysielačky. O neskorej polnoci som spozoroval pohyb pri Petrovom vozidle a následný odjazd. S kolegom sme ho cez celé mesto odsledovali až do Račianskych vinohradov, kde s vozidlom zaparkoval do neznámej budovy, ktorá bola z jednej časti oplotená ostnatým drôtom. Bola to budova v blízkosti lesa a jediný možný bod, z ktorého sme mohli sledovať čo sa v objekte deje, bolo z lesných stromov v kopcovitom teréne.

Kolega nainštaloval fotopascu pri bráne objektu a monitoroval príjazdovú cestu. Ja som sa v lese pokúšal oprášiť svoje horolezecké skúsenosti a snažil som sa vyšplhať na vysoký strom, z ktorého by som mal perfektný výhľad do areálu. Po niekoľkých minútach sa mi to podarilo a v tichosti som začal sledovať, čo sa tam deje. Videl som Petrove odparkované auto a nič viac, žiadny pohyb. Medzitým som nainštaloval na strom kameru pomocou gumenej pásky. Nič iné som pri sebe nemal. O pár minút neskôr vyšiel z garáže Peter a holohlavý muž, s ktorým chodieval často krát do reštaurácie. Vyzeralo to, že na niekoho čakajú. O 2 hodine ráno holohlavý muž otvoril bránu do objektu a prišlo neznáme vozidlo s nemeckým evidenčným číslom. Po zastavení a odparkovaní vozidla vystúpili dvaja muži a začali prenášať športové tašky do garáže, kde bolo odparkované ďalšie neznáme vozidlo. Celú situáciu som zaznamenal na videokameru a cez vysielačku som kolegu oboznamoval so situáciou. Po odovzdaní tovaru som kontaktoval kolegu aby skúsil odsledovať neznáme vozidlo. Sledovanie bolo ukončené po tom, ako Nemecké auto opustilo Bratislavský kraj a išlo po D2 smer Česko. Následne do niekoľkých minút odišiel aj Peter z neznámym mužom.

S kolegom sme si domysleli že sa jedná o ilegálny biznis a uvažovali sme, že spravíme takzvanú operatívnu prehliadku. Jedná sa o prehliadku uzatvoreného priestoru, ktorá nevzbudí žiadne podozrenie.

Nasledujúce 2 dni sme sa zamerali na objekt v ktorom biznis prebieha. Zistili sme že nehnuteľnosť s pozemok vlastní právnická osoba napísaná pravdepodobne na bieleho koňa, pretože adresa trvalého pobytu majiteľa bola na Stavbárskej ulici (v Bratislavskom Pentagone).

Objekt sme monitorovali a zaznamenávali vozidlá a osoby, ktoré doň vstupovali. Po opustení poslednej osoby ostal objekt prázdny a rozhodli sme sa ho z vnútra preskúmať. Po príprave na operatívnu prehliadku kolega monitoroval príjazdovú cestu či sa niekto nečakane vráti. Vzduch bol čistý a následne som sa dostal za plot. Dvere boli zamknuté a nebola iná možnosť ako ich vypáčiť. Po niekoľkých minútach som sa dostal do vnútra a spozoroval športové tašky, ktoré vykladali z nemeckého auta. Vedľa nich bol stôl, na ktorom bol porozsýpaný biely prášok spolu s neznámou tekutinou. Po neustálej komunikácií s kolegom som všetko zaznamenal a zamaskoval za sebou stopy. Hej to sa hovorí ľahko, keď boli vypáčené dvere ale ešte pred prehliadkou som si pripravil fľašu lacného vína, cibuľu a drevený nôž. Pýtate sa načo? Z vína som polovicu odlial a položil na stôl. Cibuľu som nakrájal na krúžky aby to vyzeralo, že sa im tam vlámal nejaký bezdomovec. Ale aj preto, aby sa nezľakli, že tam boli policajti a nevymenili miesto v ktorom sekajú a balia kokaín.

Po menšom adrenalínovom zážitku sme do rána spísali záverečnú správu a odovzdali ju Petrovej manželke. Jej reakciu mi Alex opísal dopodrobna.

Jej prvé slová boli: “AHA, TAK TOTO SÚ TIE JEHO PROVÍZIE A PRÍPLATKY!”.

Nahnevaný výraz hraničiaci s hystériou Alex ukludnil a zdôraznil, že tieto informácie má iba ona a naša detektívna kancelária ich nebude posúvať kolegom na kriminálku. Taktiež jej povedal, že by bolo lepšie, keby si získané informácie nechala pre seba a “nevyšplechla” mu to do tváre hneď ako príde domov. Samozrejme z dôvodu jej bezpečnosti.

Neskôr sme zistili že Peter s holohlavým mužom by mali byť hlavní dodávatelia kokaínu v Bratislavskom kraji s väzbami na politických predstaviteľov.

Mená, dej a funkčné zaradenie jednotlivých postáv boli úmyselne zmenené. Akákoľvek zhoda s reálne existujúcimi nositeľmi fiktívnych mien je čisto náhodná.